Hel – tu się kończy i zaczyna Półwysep

Hel z lotu ptaka- opinie o wakacjach w HeluTo największe miasto na półwyspie, który wziął od niego nazwę. Położone jest na jego cyplu, zamyka tym samym Zatokę Gdańską. To ważny ośrodek turystyczny i rybacki, posiada duży port z przystanią jachtową i pasażerską. Z Trójmiastem skomunikowany jest poprzez tramwaj wodny, który w sezonie odpływa kilka razy dziennie, jest to bardzo szybki i przyjemny sposób podróżowania.
 
Kliknij "lubię to" – głosuj na Hel 
w Rankingu Miejscowości Nadmorskich 2014
 
Hel był wzmiankowany już w roku 1198 i już wówczas zaznaczono, że był to ośrodek handlu śledziem. W kolejnych wiekach próbował rywalizować nawet z Gdańskiem o dominację handlową w regionie. W ostateczności jednak szybciej rozwijający się większy sąsiad wygrał. Chyba można się z tego cieszyć, bo dzięki temu dziś możemy przyjeżdżać tam na wakacje. Hel został portem rybackim i miejscowością letniskową, zyskując w 1896 roku status uzdrowiska. Jest tu także garnizon Marynarki Wojennej z własnym portem, choć nie jest on już tak rozległy jak kiedyś. Centrum miasta stanowi ulica Wiejska, był to pierwsza ulica dawnej osady. Zachowała się tutaj historyczna zabudowa w postaci domów rybackich z końca XVIII i połowy XIX wieku. W niektórych z nich działają restauracje stylizowane na kaszubskie chaty, a wszędzie zjeść można świeżą rybę.
 

O dużej atrakcyjności Helu decydują także dwie plaże – jedna od strony Zatoki Gdańskiej, a druga od strony pełnego morza, która w tym miejscu jest bardzo szeroka, a zaraz za nią znajduje się las. Szczególnie od strony zatoki są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu i kitesurfingu. Prawdziwą gratką dla dzieci jest natomiast fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie można zobaczyć karmienie fok. W sezonie letnim można zwiedzać też zbudowaną w 1942 roku Latarnie Morską, z której podziwiać można wspaniałą panoramę mierzei i zatoki. Miłośnicy regionu chętnie zwiedzą Muzeum Rybołówstwa Morskiego, a ci, których interesuje historia na pewno będą chcieli zobaczyć liczne pozostałości baterii nabrzeżnych, które brały udział w obronie Helu podczas II wojny światowej. Niektóre z nich muszą być zwiedzane pod nadzorem garnizonu lub za jego pozwoleniem. Ciekawostką jest także znajdujący się tutaj poewangelicki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, która służyła niegdyś mieszkającym tu ewangelikom, a w trakcie wojny została częściowo zniszczona. Obecnie spełnia funkcje muzealne. A jak wam udał się pobyt w Helu? Widzieliście tam coś wartego zwiedzenia? A może znaleźliście jakieś malownicze, nieznane nikomu zakątki? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami…
 
Sprawdź koniecznie: Noclegi w Helu nad morzem 
sprawdź: 
Hel pogoda długoterminowa
 
Hel atrakcje opinie
Wybrane Atrakcje Hel:
Plaża Hel
Port Hel
D-Day Hel
Ulica Wiejska Hel
Pozostałości baterii obronnych Hel

 

1 opinia dla “Hel – tu się kończy i zaczyna Półwysep

  1. Wszystko tu jest fajne,ale ciemnota jakaś wśród narodu.Nie stać ich na postawienie jakiejś przyzwoitej kamery internetowej,a krytykę na ten temat po prostu olewają.Ciemnogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*