Działający w Swołowie skansen pozwala przenieść się parę wieków wstecz, poznać kulturę Pomorza i uzmysłowić sobie, na czym polega jej wyjątkowość. W szerokiej ofercie edukacyjnej wiele ciekawych punktów znajdą dla siebie dzieci, które z historią mogą obcować tutaj „na żywo”.
Uratować dziedzictwo kulturowe pomorskiej wsi przed degradacją i zapomnieniem – taki cel przyświecał twórcom Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie niedaleko Słupska. Miejsce to zostało wybrane na stworzenie tego typu placówki nieprzypadkowo. Swołowo nazywane jest bowiem stolicą „Krainy w Kratę”, rozciągającej się pomiędzy Łebą a Darłowem. Tak nazwano obszar, na którym zachowało się najwięcej elementów zabudowy szkieletowej, charakterystycznej dla pomorskiej wsi XVIII i XIX wieku. Stawiane wówczas konstrukcje oparte były na drewnianych belkach zabezpieczanych smołą oraz wypełnieniu z gliny i słomy. Bielone wapnem przestrzenie między belkami tworzyły kwatery przypominające kraty i sprawiały wrażenie otynkowanego budynku. W Swołowie znajduje się około 70 zabytkowych budynków, część z nich nadal zachowała układ przestrzenny zwany owalnicą, który nie zmienił się od średniowiecza.
Sprawdź również: Kluki – Skansen nad morzem – okolice Łeby
W ramach projektu muzeum udało się niektóre odrestaurować i udostępnić je do zwiedzania. Umieszczono w nich ciekawe wystawy związane z wiejską kulturą Pomorza, także prezentowane w sposób multimedialny i interaktywny. Jednym z takich obiektów jest Zagroda Albrechta, która jest przykładem typowej czworobocznej zagrody zamożnego chłopa. Zwiedzający skansen mogą zobaczyć archiwalne zdjęcia, poznać nieużywane już dziś narzędzia i dowiedzieć się, do czego służyły, samemu spróbować ugotować coś na starej kaflowej kuchni, nauczyć się tkać, młócić zboże, ozdabiać pisanki, a nawet warzyć piwo. Dzieciom na pewno przypadnie do gustu zajmowanie się zwierzętami gospodarskimi. Można też urządzić dla nich ognisko.
Na terenie muzeum odbywają się cykliczne imprezy, podczas których organizowane są pokazy wypiekania chleba, kowalstwa artystycznego, warsztaty ceramiczne, kulinarne i jarmarki. Do najpopularniejszych imprez należy listopadowa „Gęsina w Zagrodzie”, czerwcowe „Szparagowe Święto” czy lipcowa „Dziecięca Zagroda”.
Warto też podkreślić, że Swołowo zyskało miano Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego.
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo
Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Swołowo 8
76-206 Słupsk
tel. 59 811 94 10
tel. kom. 785 993 597
promocja@muzeum.slupsk.pl
Godziny otwarcia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo:
poniedziałek – nieczynne
wtorek – 10:00-15:00, otwarta jedna zagroda
od środy do niedzieli – 10:00-16:00
Ceny biletów Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo:
normalny – 12zł
ulgowy – 8zł
zbiorowy szkolny (grupy zorganizowane od 20 osób) – 6zł/os.
rodzinny (bilet rodzinny dla jednej lub dwóch osób dorosłych z jednym do pięciorga dzieci) – 31zł
Bilety sprzedawane na zwiedzanie jednej części muzeum, sprzedawane na godzinę i mniej przed zamknięciem:
normalny – 6zł
ulgowy – 4zł
Oprowadzanie wycieczki z przewodnikiem – 60zł
Fotografowanie okolicznościowe – 40zł
Filmowanie (bez prawa do publikacji) – 20zł
W muzeum dostępna jest oferta lekcji muzealnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Termin ustalić można telefonicznie.