Hel to doprawdy niezwykłe miejsce na mapie Polski, gdyż w zależności jak na nie spojrzymy — znajdziemy się na początku, lub końcu naszego pięknego kraju! Od lat miejsce to kojarzy się z wakacjami, cudownymi zachodami słońca i spędzaniem czasu w otoczeniu drobniutkiego piasku helskiej plaży. Bliskość morza to jednak nie wszystko, co do zaoferowania ma to unikalnie położone miasto — sprawdzimy też inne, niezwykle ciekawe atrakcje! Co zwiedzić w Helu?
Hel — plaża
Z uwagi, że mówimy o miejscowości nadmorskiej, nie sposób zapomnieć o helskiej plaży, a tak naprawdę dwóch z nich! Pierwsza położona jest na Cyplu Helskim i uzyskała nazwę Dużej Plaży, natomiast Mała Plaża zlokalizowana od strony Zatoki Gdańskiej, czeka na was przy fokarium. Nie musimy chyba was zachęcać do tego, aby spędzić tu, chociaż kilka godzin, czyś nie? Plaża na końcu Półwyspu Helskiego jest naprawdę piękna i atrakcyjna!
Od strony Zatoki Puckiej na pewno zauważycie też to, jak dużo miłośników sportów wodnych próbuje tam swoich sił. Nic dziwnego, zwłaszcza, że na całym półwyspie, także w Helu, możecie skorzystać z tego, co oferują szkół windsurfingowe i kitesurfingowe!
Fokarium Hel
Helskie fokarium to jedna z tych atrakcji, które są absolutnie obowiązkowe do zobaczenia. Fokarium to powstało w celu ochrony i odtworzenia populacji fok szarych w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Destrukcyjne działanie człowieka sprawiło, że populacja fok znacząco zmalała i konieczne było podjęcie konkretnych działań w celu zapobiegnięcia ich całkowitego wyginięcia.
Fokarium to dziś “miejsce tymczasowego pobytu” dla fok — warunki tu obecne, mają być możliwie jak najbliższe temu, co te zwierzęta mają w swoim naturalnym środowisku. Na miejscu czekają na was dwa baseny z fokami oraz regularne pokazy karmienia. Potraktujcie też to miejsce jako okazję do nauki o fokach — posłużą wam do tego specjalne plansze informacyjne!
Sprawdź koniecznie:
Hel – atrakcje dla dzieci
Dom morświna
Trzymając się w tematyce zwierzęcej, nie sposób zapomnieć o helskim Domu morświna, czyli położonym tuż obok Fokarium. Miejsce to poświęcone jest — jak można się domyślić — morświnom, zwierzętom żyjącym w Morzu Bałtyckim. Niestety, są one bliskie wyginięciu, a ich ilość jest naprawdę zatrważająco niska. Na miejscu możemy zapoznać się z wyglądem i charakterystyką tych zwierząt. Przy okazji, dom morświna to świetna lekcja dotycząca tego, jak plastik fatalnie wpływa na wodę w Bałtyku!
Muzeum Rybołówstwa Hel
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Helu jest Muzeum Rybołówstwa, zlokalizowane w dawnym budynku kościoła. Miejsce to skupia się na historii rybołówstwa, jednak robi to w niezwykle ciekawy sposób. Obejrzycie tu nie tylko plansze informacyjne, pokazujące nam jak łowiono ryby w poprzednich latach, ale też pooglądacie rekonstrukcje łodzi czy budynków typowych dla pracy rybakach, wraz ze zgromadzonymi sprzętami, pokroju sieci! Cześć atrakcji jest również interaktywna, co zaciekawi nieco młodszych odwiedzających! A po wszystkim możecie udać się na punkt widokowy Muzeum, pozwalający wam na obejrzenie okolicy z całkowicie innej perspektywy!
Port morski — Hel
Port morski w tym mieście jest wart odwiedzenia z przynajmniej dwóch powodów. Przede wszystkim, jest to świetne miejsce na spacer. Możecie obejrzeć tu statki, które przybiły do portu i budynki portowe, jednak to nie wszystko! Stąd także wypływają statki wycieczkowe do Trójmiasta, z czego musicie skorzystać, jeżeli helski klimat będzie wam już ciążył!
Latarnia morska
Latarnia Morska w Helu to coś, czego na tej liście nie mogło zabraknąć! Ta położona w porcie, budowla wykonana z cegły i osiągająca wysokość aż 41,5 metra wysokości jest dostępna do obejrzenia dla turystów. Jeżeli dostaniecie się na szczyt, to będziecie mogli na własne oczy zobaczyć źródło światła tej latarni! To niezwykle ciekawa atrakcja!
Muzeum Obrony Wybrzeża
Muzeum Obrony Wybrzeża to muzeum. Na miejscu znajdziemy między innymi jedno ze stanowisk bojowych statku Schleswig–Holstein, w skład którego wchodzi aż 6 obiektów: wieża kierowania ogniem, 2 schrony amunicyjnych i 3 stanowiska artyleryjne. Zobaczcie na własne oczy, jak wyglądała obrona wybrzeża naszego kraju w trakcie II wojny światowej!
Muzeum Kolei Helskich
Muzeum Kolei Helskich to muzeum, skupiające się, jak można się domyślić na kolei, a szczególnie w czasach konfliktu zbrojnego. To właśnie lokalni kolejarze pomagali w utrzymaniu ciągłości dostaw żywności czy broni! Na miejscu zaznajomicie się także z historią kolei na całym Półwyspie Helskim! Aby dodatkowo podkreślić “wojskową” tematykę muzeum, zostało ono zlokalizowane w jednej z komór amunicyjnych niemieckiej baterii dział “Schleswig Holstein”.