Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Inaczej jest w przypadku dodatkowych zabezpieczeń siebie i auta, na które kierowcy decydują się zgodnie ze swoimi potrzebami. Na jakie dobrowolne polisy lub ochronę warto zwrócić uwagę? Sprawdzamy!
Assistance
Ubezpieczenie assistance to idealne rozwiązanie dla osób, które spędzają wiele czasu w trasie, także przekraczając granice kraju. Chociaż podstawowa wersja tego ubezpieczenia może być często oferowana jako dodatek do OC, jej zakres jest ograniczony, np. do możliwości odholowania auta z pewnymi limitami.
Rozszerzone ubezpieczenie assistance daje szereg korzyści, takich jak naprawa samochodu w miejscu zdarzenia, przewóz kierowcy oraz pasażerów, możliwość korzystania z auta zastępczego czy szybką interwencję przy wymianie opon. Ponadto, w pakiecie może się znaleźć opcja awaryjnego dostępu do samochodu, gdy zgubisz klucze, czy dostawa paliwa w nagłych sytuacjach.
Decydując się na taki pakiet, warto dokładnie przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i zorientować się, jakie świadczenia są w nim zawarte, a jakie nie nie będą objęte polisą. Pamiętaj też, że droższe pakiety zapewnią Ci kompletne wsparcie także za granicą – jeśli wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, gdzie np. kupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji na najtaniejuagenta.pl znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie Autocasco to Twoja finansowa “tarcza” w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Zdarzyło Ci się cofnąć niefortunnie na parkingu i zarysować auto? Dzięki tej polisie nie musisz martwić się kosztami napraw. Autocasco umożliwia uzyskanie rekompensaty finansowej w takich sytuacjach jak:
-
zniszczenie samochodu w wyniku działań żywiołów – powodzi, gradobicia, pożaru itd.,
-
awarie, wgniecenia, otarcia karoserii spowodowane przez wandali lub kierowcę,
-
kradzież pojazdu lub jego części i wyposażenia,
-
zderzenie z innym pojazdem czy zwierzęciem,
-
awaria szyb lub wyposażenia.
Autocasco nie jest wymagane prawnie, jednak warto je posiadać. Będzie dobrym wyborem szczególnie dla osób, które posiadają nowe, wartościowe auta popularnych marek. Sprawdzi się też przy częstym użytkowaniu auta i parkowaniu w niestrzeżonych miejscach – szczególnie w dużym mieście, gdzie łatwo o wszelkie kolizje i kradzieże.
Ubezpieczenie OC – jaką ochronę zapewnia?
Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów. Jego celem jest pokrycie kosztów szkód wyrządzonych w trakcie ewentualnego wypadku lub kolizji, zarówno w zakresie uszkodzeń mienia, jak i osób. Ubezpieczenie to jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela i trzeba je wykupić na każdy pojazd – nawet kempingowy! Na ten temat możesz przeczytać więcej w tym artykule: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-kampera/.
Ubezpieczenie NNW komunikacyjne
Rozszerzenie standardowego OC o ubezpieczenie od następstw wypadków (NNW) to mądre posunięcie. Dzięki temu zyskujesz dodatkową ochronę na wypadek problemów ze zdrowiem lub życiem kierującego i pasażerów. Obejmuje ono zdarzenia nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wsiadania do samochodu, wysiadania z niego oraz gdy jest on zaparkowany. W razie poważnych konsekwencji zdrowotnych lub w skrajnych przypadkach – śmierci, ubezpieczenie NNW przewiduje wypłatę odszkodowania. Pokrywa także wydatki związane z leczeniem, przewozem medycznym i rehabilitacją. Kwota odszkodowania jest uzależniona od wybranej sumy gwarancyjnej oraz stopnia trwałego uszkodzenia zdrowia.
Ochrona zniżek
Ochrona zniżek to pewność utrzymania dotychczas zgromadzonych rabatów za jazdę bez wypadków, nawet jeśli jesteś sprawcą kolizji czy stłuczki. Jest to szczególnie korzystne, gdy samochód posiada dwóch współwłaścicieli. W sytuacji, gdy jeden z nich spowoduje uszkodzenie, drugi kierowca wciąż może korzystać z tego zabezpieczenia. Taka opcja jest godna rozważenia zwłaszcza wtedy, gdy jeden z użytkowników pojazdu dopiero stawia pierwsze kroki w roli kierowcy.
Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę
Ubezpieczenie OC jest ważne na obszarze państw, które są sygnatariuszami tzw. Porozumienia Wielostronnego. Obejmuje ono kraje Unii Europejskiej oraz dodatkowo Norwegię, Szwajcarię, Serbię, Islandię, Andorę i Czarnogórę. Jeżeli planujesz podróż do państwa poza tym kręgiem, zaleca się zaopatrzenie się w tzw. Zieloną Kartę. To dokument potwierdzający, że masz ważne ubezpieczenie OC. Jest niezbędny na przykład podczas podróży do miejsc takich jak Turcja, Mołdawia, Tunezja czy Albania. Zieloną Kartę można nabyć zarówno w trakcie zawierania umowy ubezpieczeniowej, jak i w późniejszym terminie.
W jakie jeszcze ubezpieczenie warto zainwestować?
Warto zastanowić się także nad inną dodatkową ochroną, szczególnie jeśli zrezygnowałeś z ubezpieczenia autocasco – chodzi o polisy na szyby i opony. Oferują one ochronę przed typowymi uszkodzeniami, które często dotyczą tych elementów pojazdu. Zakładają szybką pomoc w trasie, np. wymianę uszkodzonej opony.
Artykuł Sponsorowany