Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to jedna z największych osobliwości w Europie. Największe wędrujące wydmy zwane „Białymi Górami” znajdują się między Łebą a Rowami, ich wysokość dochodzi do 45 metrów! Przez najwyższą wydmę zwaną Łącką Górą prowadzi szlak turystyczny. Przenoszony piach tworzy nieustabilizowane wydmy o wysokości 30-45 metrów. Nanoszony przez wiatr piasek nieustannie zasypuje żywe nadmorskie lasy, bagna, czasem nawet osady ludzkie, odsłaniając jednocześnie szczątki niegdyś zasypanych drzew, tzw. „cmentarzyska”.
Tempo przemieszczania się wydm nie jest jednolite. Zachodnią i wschodnią część Mierzei Łebskiej zajmują zespoły wydm, które przesuwają się z prędkością ok. 3 metrów na rok. Większość z nich została zalesiona. Środkową część mierzei, znajdującą się między jeziorem Łebsko a morzem, liczącą około 5 km i szerokości 1 km, zajmują wydmy wędrujące z prędkością 2-10 metrów na rok.
Od 1977 roku Słowiński Park Narodowy, na terenie którego znajdują się ruchome wydry, znajduje się na liście światowych rezerwatów biosfery UNESCO. Wydmy stanowią jedną z największych nadmorskich atrakcji turystycznych Polski.