Darłowo to bez wątpliwości jedna z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Położone nad Morzem Bałtyckim miasto od lat przyciąga do siebie turystów poszukujących zdrowej dawki jodu, zwłaszcza w okolicach województwa zachodniopomorskiego. Dziś sprawdzimy więc, jakie atrakcje możecie odwiedzić, będąc w Darłowie i co nie może uciec waszej uwadze! Zaczynamy!
Darłowo – informacje
Darłowo to miejsce położone w północno–wschodniej części województwa, w powiecie sławieńskim, będące niegdyś wsią rybacką. Jego lokalizacja jest naprawdę unikalna, gdyż leży ono nie tylko pomiędzy dolinami dwóch rzek: Wieprzy i Grabowej, ale też na obszarze zarówno Wybrzeża Słowińskiego, jak i Równiny Słupskiej. Dzięki temu pogoda w tym miejscu jest tak bardzo atrakcyjna dla turystów! Co jednak możecie zobaczyć w mieście?
Darłowo – plaża
Darłowo to przede wszystkim miejscowość nadmorska, stąd też nie sposób zapomnieć o obecności plaży. Co najlepsze… to miasto może pochwalić się aż dwoma! Pierwsza z nich, położona w Darłowie jest piaszczysta i nieco większa, natomiast ta położona w Darłówku Wschodnim jest bardziej obfita w kamienie. Wybierzcie taką, jaka wam się podoba!
Zamek Książąt Pomorskich – Darłowo
Szukając atrakcji w Darłowie, natrafimy na wiele śladów historii tego miasta. Przede wszystkim, należy wspomnieć o Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Jego początki sięgają aż XV wieku.
Obecnie stanowi o siedzibę muzeum, w którym zobaczyć możemy zabytki sztuki ludowej z Pomorza. Poza tym możecie obejrzeć tu ekspozycje traktujące o sztuce sakralnej oraz współczesnej!
Czytaj również:
Gdzie z dzieckiem na wakacje nad morze?
Ratusz Darłowo
Podczas waszej wyprawy, warto również odwiedzić darłowski Ratusz, zbudowany w stylistyce barokowej i przebudowany w XVIII wieku dziś nadal zachwyca turystów swoim wyglądem. Co więcej, przed tym budynkiem znajdziecie Pomnik Rybaka. Został on postawiony tam ku czci ludzi morza.
Kościoły Darłowo
Jeżeli interesują was także budowle sakralne, to w Darłowie znajdziecie dwie zdecydowanie wyróżniające się konstrukcje. Pierwszą z nich jest wybudowany w XIV wieku Kościół Mariacki, będący miejscem pochowania książąt pomorskich. Drugą wartą uwagi budowlą jest Kościół św. Gertrudy, będący nieco młodszym (zbudowany w XV wieku) kościołem, jednak z uwagi na wykorzystanie w nim stylu gotyckiego, zasługuje na wspomnienie w tym artykule!
Latarnia morska w Darłowie
Latarnia morska w Darłowie położona jest przy wejściu do portu w Darłówku Wschodnim, tuż przy ujściu Wieprzy. Jej ostatni remont miał miejsce w 1927 roku i od tamtego czasu jest ona otwarta dla zwiedzających. Cała konstrukcja ma aż 22 metry wysokości, a dzięki unowocześnieniu mechanizmu wskazującego drogę statkom, latarnia może działać nawet tydzień bez obecności prądu!
Port w Darłowie
Port w Darłowie jest wart odnotowania z dwóch powodów. Przede wszystkim, jest to niezwykle ważne ze względu na „rybacką” przeszłość miejsce, lecz to nie wszystko. Z portu wschodniego w Darłowie, odpływają rejsy wycieczkowe. Niezależnie czy chcecie dopłynąć do Bornholm, czy też po prostu obejrzeć kanał Wieprzy z innej perspektywy — koniecznie musicie zajrzeć na nabrzeże!
Sprawdź również:
10 spokojnych miejscowości nad Bałtykiem