Rzeźby z piasku… pod patronatem: Czasnadmorze.pl
Niestety edycja w 2011 nie odbędzie się!…a tak było w 2010 r…, na plaży w Gdańsku Przymorzu przy wejściu nr 57, na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża zostanie otwarta wystawa rzeźb z piasku. Unikalność Gdańskich Festiwali określa nie tylko ich lokalizacja w pięknej scenerii nadmorskiej plaży. Bardzo ważnym czynnikiem wyróżniającym te festiwale spośród innych podobnych imprez europejskich jest ich coroczne przesłanie edukacyjne. Zawsze tematyka rzeźb jest związana z małą ojczyzną – Gdańskiem i Metropolią Gdańską w kontekście europejskim lub światowym. W tym roku jej hasłem przewodnim jest "Solidarność Ludzi – Solidarność Narodów". Tegoroczny Festiwal będzie poświęcony idei solidarności i braterstwa między narodami. Będzie on jednym z elementów obchodów 30. rocznicy Sierpnia ’80 i powstania NSZZ „Solidarność”.
Na plaży spotkają się najwybitniejsze postacie zasłużone dla światowego pokoju i współpracy między narodami oraz te, które poświęciły się pomocy innym ludziom. Będą to, m.in.: Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Nelson Mandela, Frederik Willem de Klerk, Jaser Arafat, Szimon Perez, Andriej Sacharow, Michaił Gorbaczow, Aung San Suu Kyi, Martin Luther King, Mahatma Gandhi, Dalajlama, Irena Sendlerowa, Matka Teresa, Bono, Brad Pitt, Angelina Jolie i Ray Charles. Powstanie także rzeźba przedstawiająca studnię w Sudanie zbudowaną przez Polską Akcję Humanitarną. Dodatkową atrakcją będą rzeźby zwierząt żyjących w Morzu Bałtyckim, symbolizujące wspólnotę krajów leżących wokół tego morza.
Do stworzenia tegorocznych rzeźb z piasku zostanie wykorzystane ponad 2000 ton piasku. W rzeźbieniu weźmie udział 12 artystów z Gdańska i z Wrocławia. Najwyższa rzeźba będzie miała 8 metrów wysokości, tyle co trzypiętrowy budynek! Prace przygotowawcze rozpoczeły się 7 czerwca. Najpierw były budowane wielkie góry z ubitego piasku. Potem do pracy zabrali się artyści rzeźbiarze.
Już wkrótce informacja o Festiwalu Rzeźb z Piasku 2011.
Jak powstają rzeźby z piasku?
Podstawą sukcesu przy tworzeniu wielkich rzeźb z piasku są prace przygotowawcze. Najpierw rysuje się szkic rzeźby na papierze. Później planuje się jej wielkość i określa wymiary. Następnie projektuje się szalunki, przypominające skrzynie bez dna i wieka. Na placu budowy układa się szalunki. Najpierw najniższy – wypełnia się go piaskiem, który MUSI BYĆ bardzo mocno ubity. Na najniższy szalunek, wypełniony ubitym piaskiem stawia się następny i znowu wypełnia się go piaskiem. Potem następny i następny, aż do ustawienia wszystkich szalunków.
Dopiero teraz do pracy przystępują artyści rzeźbiarze. Rozpoczynają rzeźbienie od wierzchołka rzeźby i stopniowo, zdejmując coraz niższe szalunki, tworzą dzieło. Muszą bardzo dobrze zaplanować swoje działania – nie mogą dopuścić do sytuacji, że pod koniec rzeźbienia zabraknie im miejsca na np. nogi postaci albo parter budowli. Dlatego do udziału w plenerze zaprasza się tylko doświadczonych rzeźbiarzy, dyplomowanych artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych.
Piasek używany do rzeźbienia musi być bardzo starannie przesiany. Po wykonaniu rzeźby, opryskuje się ją specjalnym. ekologicznym żelem, który tworzy cieniutką warstewkę (ok. 1 mm) chroniącą rzeźbę przed niszczącym wpływem wiatru i deszczu znacząco przedłużając jej trwałość. Stosowany żel posiada wszystkie niezbędne certyfikaty higieniczne i sanitarne – jest dopuszczony do obrotu, jako materiał budowlany.