Przy wakacyjnych wyborach Polaków bardzo często jest tak, że ci, którzy mieszkają na wybrzeżu, na wakacje wyjeżdżają w góry, a ci, którzy do gór mają niedaleko, wolą spędzić urlop nad morzem. A że z Krakowa na Podhale rzut beretem, jego mieszkańcy chętnie wybierają się nad Bałtyk. Za pośrednictwem naszego portalu mogą dowiedzieć się, jak dojechać tam najkrótszą drogą.
Z racji położenia geograficznego, najbliżej Krakowa leżą miejscowości we wschodniej części wybrzeża. Do podróży w te okolice zachęca także możliwość przejazdu autostradą A1, zwłaszcza że dopiero co oddany został do użytku nowy odcinek, pozwalający na bezpośredni przejazd między Strykowem pod Łodzią aż do Trójmiasta. Co więcej, możemy też skorzystać z fragmentu autostrady A4, dzięki czemu nasza podróż będzie bardziej komfortowo i mamy szansę ominąć korki. Wyruszając więc z Krakowa musimy wjechać na A4, a zjechać z niej na wysokości Mysłowic w drogę krajową nr 1. Jej oznaczenie jest zmienne, raz przechodzi w drogę ekspresową S1, a raz we fragmenty autostrady A1. Przejedziemy przez Częstochowę i ominiemy Piotrków Trybunalski, ale kiedy dotrzemy do Łodzi, potem już czeka nas autostrada bezpośrednio do Gdańska. Trasa mająca około 600 km zajmuje niewiele ponad 6 godzin. Oczywiście ze względu na budowę autostrady możemy w okolicach Łodzi natrafić na utrudnienia w ruchu, trzeba też doliczyć opłaty za autostradę, ale w ten sposób dotrzemy na miejsce szybciej i wygodniej (wybierając alternatywny dojazd drogami krajowymi możemy stracić co najmniej kilkadziesiąt minut, a może nawet powyżej godziny), a opinia o Krakusach jako centusiach to na pewno tylko stereotyp
Kiedy już dojedziemy nad morze, mamy do wyboru pełne atrakcji Gdańsk, Sopot i Gdynię, ale także kilka innych możliwości. Niedaleko stąd przecież na Mierzeję Wiślaną, dokąd można dojechać łatwo przez nową Południową Obwodnicę Gdańska. Tam leżą takie kurorty jak Krynica Morska (łącznie 7 godzin drogi od Krakowa) i na Półwysep Helski, do tak popularnych miejscowości jak Władysławowo i Jastrzębia Góra (poniżej 7 godzin), Jurata i Jastarnia (7 godzin 15 minut), Hel (7,5 godziny). Odbijając nieco na zachód można też dość szybko dotrzeć do znanej wśród turystów Łeby (7 godzin 40 minut). Oczywiście prezentowany przez nas czas przejazdu może się różnić w zależności od pogody i warunków na drodze, a także pory dnia, podczas której będziemy jechać. W weekendy, szczególnie podczas wakacji, zawsze ruch jest dużo większy, więc należy w miarę możliwości planować podróż w tygodniu.