Wakacje nad morzem….mmmm…brzmi pysznie…kto z nas o nich nie marzy. Jednak gdy mamy w naszym domu czworonoga…zaczynają się przysłowiowe schody. Pojechać z psem czy bez? Zostawić u rodziny, sąsiadów? Jeśli jednak zdecydujemy się na wypoczynek z psem, to gdzie najlepiej się wybrać?
Kontakt z naturą zazwyczaj bardzo odpowiada właścicielom psów, dla których rozległe lasy i plaże mogłyby być świetnym miejscem do długich spacerów ze zwierzakami. Ale jeśli jesteśmy miłośnikami czworonogów, to czasem może okazać się, że podczas wyjazdu wcale nie odpoczniemy. Będziemy musieli martwić się o to, gdzie możemy, a gdzie nie możemy zabrać ze sobą swoich pupili. Niektórzy w obliczu takiej sytuacji wolą już zostać w domu, aby uniknąć tego typu problemów i nie narażać swoich psów na stres. Ale tak naprawdę, jeżeli dobrze zaplanujemy swój wyjazd, to możemy być spokojni o los swój i swoich zwierząt. Już sama podróż może być męcząca, dlatego przy planowaniu trasy warto uwzględnić kilka dodatkowych postojów. Na samym początku musimy też wybrać najlepszą dla nas miejscowość. Miłośnikom czworonogów zazwyczaj do gustu bardziej przypadają mniejsze ośrodki, w których nie przeszkadzają tłumy turystów, a za to można wybrać się na przechadzkę po lesie, gdzie psy mogą się „wyszaleć”. Mniej komfortowo na pewno będzie w większych miastach, choćby w Trójmieście, gdzie nieco trudniej znaleźć hotel w pełni akceptujący zwierzęta, a na większości plaż obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.
Na szczęście siłą wybrzeża są małe, położone nieco na uboczu pensjonaty i kwatery prywatne, w których zazwyczaj za rozsądną cenę można wynająć pokój na dobrych warunkach. Obecnie coraz więcej obiektów wychodząc naprzeciw turystom pozwala na trzymanie zwierząt lub pobiera za to dodatkowo niewielką opłatę. Zawsze jednak warto przed przyjazdem upewnić się telefonicznie lub sprawdzić, czy nie ma takiej informacji na stronie internetowej ośrodka. Poza tym w mniejszych obiektach nie ma tak dużego ryzyka, że piesek ucieknie nam i wpadnie np. do hotelowej kuchni…mniam.
Warto tez zastanowić się nad wynajęciem wolno stojącego domku letniskowego, gdzie zawsze mamy trochę więcej swobody. Dobrze też, aby teren przy naszym miejscu zamieszkania był ogrodzony, co pozwoli zwierzakom wybiegać się, ale wówczas mamy pewność, że nie „urwie się na dłuższy spacer”. Nietrudno jest znaleźć pokoje w okolicy takich nadmorskich miejscowości wypoczynkowych jak Władysławowo, Karwia, Karwieńskie Błota, Jastrzębia Góra czy Ostrowo. Również na zachodnim wybrzeżu spokojnie znajdziemy dobre lokum na wypoczynek z psem. W dodatku nie powinno być tam problemu z zabraniem psa na plażę, gdyż nawet jeśli istnieją tam jakieś zakazy… to… na ogół nie są przez nikogo egzekwowane (psst…my do tego oczywiście nie zachęcamy). Trzeba jednak pamiętać, że należy unikać wychodzenia z psem na naprawdę duże słońce, bo szybko mogą one ulec udarowi słonecznemu – zupełnie tak jak my. Lepiej już zamiast całego dnia kąpieli słonecznych zabrać naszego czworonoga na spacer po południu, zażyje on wtedy sporo ruchu, a nie będzie się męczył z przegrzania. Trochę gorzej może być w bardziej popularnych i modnych kurortach, gdzie jest duży tłok – psy mogą czuć się zagubione i cały czas trzeba będzie je trzymać krótko na smyczy.
Ale dobrych rad nigdy za wiele – jeżeli macie jeszcze jakieś, to zapiszcie je tutaj, aby mogli z nich skorzystać inni właściciele psów. Gdzie z psem nad morze? Czekamy na Wasze opinie
Hej!
W tym roku zamierzam wyjechać z psem do Łeby.
To jest szczeniak rasy shih-tzu.
Czy jest gdzieś w Łebie plaża dla psów?