Polskie morze jest piękne i to fakt niezaprzeczalny. Z tego też powodu turyści z całego świata niejednokrotnie przyjeżdżają do nadmorskich miejscowości. Trzeba przyznać, że wakacje nad morzem są bardzo popularne. A co powiecie na to, by się wybrać w to miejsce po sezonie. Mimo, że jest już chłodniej, musicie zadbać o ochronę SPF. Dowiedzcie się na ten temat więcej.
Jak przygotować się do wyjazdu i zadbać o ochronę SPF?
Do wyjazdu nad morzem trzeba właściwie się przygotować. Jak wiadomo pogoda bywa kapryśna, zatem warto spakować ciepłe bluzy czy kurtki przeciwdeszczowe. Oczywiście niezbędne są wygodne buty i sandały, w których będziecie przemierzać piękne plaże. Zadbajcie również o ochronę przed słońcem, wybierając wysoki filtr SPF. Najlepiej postawić na najwyższy, czyli SPF 50+. Pamiętajcie, że intensywne promieniowanie słoneczne nie tylko uszkadza skórę, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Wbrew pozorom ochronę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV należy stosować nie tylko latem, ale i w chłodniejsze dni. Możecie zakupić kremy z dodatkiem filtra albo wybrać spray z filtrem. Każdy produkt z ochroną UVA/UVB powinno się aplikować co kilka godzin, najlepiej co 2 lub 3 godziny. Krem ochronny z filtrem należy stosować, gdy indeks UV wynosi 3 lub więcej. Wartość tę można odczytać choćby w aplikacji pogodowej na smartfonie. Dla kobiet, które nie rezygnują z makijażu podczas urlopu lepszym wyborem będzie spray z filtrem SPF, który mogą stosować na wykonany make up. Jeżeli korzystacie z kąpieli morskich, choćby w ramach morsowania, to po wyjściu z wody pamiętajcie o ponownej aplikacji kremu z filtrem SPF.
Polskie morze po sezonie – tak samo piękne, ale…
Prawda jest taka, że Polska staje się coraz popularniejszym kierunkiem nie tylko wśród rodowitych Polaków, ale i osób spoza granicy. Warto wiedzieć, że nad polskim morzem w sezonie spędzało czas prawie 2 miliony osób. Z tego około 10% stanowili turyści z zagranicy. Cóż, prawda jest taka, że z tego też powodu nad polskim morzem były naprawdę duże tłumy. A skoro były tłumy to także hotelarze czy właściciele restauracji windowali ceny. Na szczęście wcale nie trzeba przepłacać. Zatem jeżeli zastanawiacie się, dlaczego warto pojechać nad morze po sezonie, to tych zalet jest wiele. Przede wszystkim ceny są zdecydowanie niższe i szacuje się, że spadają nawet o 20-30%. Dotyczy to hoteli i pensjonatów. Także jedzenie w restauracjach jest tańsze, a przez to, że nie jest robiona na tak masową skalę, można liczyć na wyższą jakość. Na plażach nie ma tłumów, a więc można powdychać jod i cieszyć się spacerami. Nadal przed Wami są zapierające dech krajobrazy, ale tym razem rzeczywiście możecie się nimi cieszyć, nie obawiając się, czy znajdziecie miejsce na plaży. Pomyślcie tylko o joggingu o poranku, którym możecie się cieszyć. Brzmi naprawdę dobrze, podobnie zresztą jak spacery po zachodzie słońca bez tłumów.
Jak zaoszczędzić dodatkowo na wyjeździe? Tylko praktyczne rady i wskazówki
Wiecie już, że ceny jesienią czy zimą nad polskim morzem są zdecydowanie niższe. Ale możecie jeszcze zaoszczędzić. Przede wszystkim warto zabookować hotel czy pensjonat z wyprzedzeniem. Wybierzcie także odpowiedni środek transportu. O ile latem nie polecamy Wam podróży pociągiem, tak jesienią już tak. Osób wybierających ten środek transportu jest zdecydowanie mniej, a do tego ceny biletów są niskie. Biorąc pod uwagę ceny paliwa, to rzeczywiście podróżując pociągiem sporo zaoszczędzicie. Musimy także wspomnieć o posiłkach. Prawda jest taka, że na jedzeniu nie powinno się oszczędzać, ale nie można przepłacać. Zatem przed pójściem do restauracji poczytajcie opinie i komentarze nie tylko na temat smaku jedzenia, ale i cen. Jeżeli mieszkacie w pensjonacie i macie do dyspozycji kuchnię, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ugotować zdrowy posiłek. Ryby możecie zakupić na lokalnych targach rybnych, które znajdują się w niemal każdym mieście nad morzem.