Jak radzić sobie ze zmęczeniem podczas podróży? najlepsze praktyki

Wbrew pozorom ciągłe podróżowanie także może dać się nam we znaki. Kilka tygodni w ciągłej trasie lub wielogodzinne loty samolotem mogą wywoływać u nas osłabienie, uczucie zmęczenia i senność. Czy możemy cokolwiek zrobić, aby dalekie podróże na zagraniczne wakacje nie były aż tak męczące? Niestety nie skrócimy czasu lotów w dalekie trasy, ale możemy zmniejszyć swoje zmęczenie. Wystarczy, że wykorzystamy kilka sprawdzonych sposobów.

5 trików na redukcję zmęczenia podczas wakacyjnych podróży – jak zrobić to dobrze?

W trakcie długich podróży nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki snu i chwili wytchnienia. W przeciwnym razie np. po kilkunastogodzinnym locie odczujemy zmęczenie, ból pleców i znużenie, które odbierze nam część radości z wylotu na wakacje.

Czasem zdarza się, że nawet loty Kraków Barcelona bywają nużące, choć to tylko 2-3 godziny lotu samolotem. Na szczęście jest kilka sposobów, które możemy wykorzystać na swoją korzyść i zmniejszyć stres, zmęczenie i poprawić samopoczucie. 

  1. Dopasujmy swój rytm dobowy do planowanej podróży. Jeśli codziennie śpimy po 8 godzin i kładziemy się o określonych godzinach, postarajmy się to zmodyfikować. Dopasujmy się do godzin wylotu tak, aby maksymalnie szybko zaaklimatyzować się w nowej lokalizacji i zredukować uczucie zmęczenia.
  2. Nawodnienie i nawilżenie to podstawa. Podczas podróży samolotem lub samochodem zawsze miejmy ze sobą wodę i np. chusteczki nawilżające twarz i ręce. Dzięki temu nieco ożywimy się podczas podróży i nie doprowadzimy do odwodnienia, a to mogłoby skutkować poważnym pogorszeniem stanu zdrowia i samopoczucia.
  3. Nie spożywajmy zbyt dużych posiłków. Jedzmy regularnie, ale nie w dużych porcjach. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że po zjedzonym posiłku będziemy senni.
  4. Dbajmy o suplementację. Wbrew pozorom przyjmowanie suplementów diety z witaminą C, D i magnezem to świetny sposób na poprawę samopoczucia i redukcję zmęczenia, nawet po wielogodzinnych przelotach.
  5. Zainwestujmy w gadżety dla podróżników. Świetną opcją są kompaktowe poduszki na szyję, dzięki którym odciążamy nieco swój kręgosłup podczas podróży. 

Korzystając z powyższych wskazówek, będziemy w stanie zminimalizować uczucie zmęczenia i znużenia, niezależnie od wybranego sposobu podróżowania.

Jeśli podróżujemy samolotem, możemy zarezerwować tanie loty klasą biznes – w tym celu możemy skorzystać z internetowej platformy do planowania i organizacji podróży eSky.pl. W kilka chwil wyszukamy w ten sposób tanie, ale komfortowe loty, noclegi w odpowiednim standardzie, a także popularne atrakcje turystyczne.

Przed rozpoczęciem planowania i podróży, zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem: Podróż na Sylwestra samolotem – jak szukać tanich lotów?

Podróż samochodem czy samolotem – co jest bardziej męczące?

W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak długa jest cała podróż, a także, w jaki sposób zostanie zaplanowana trasa. Przeloty samolotowe najczęściej odbywają się z miejsca na miejsce lub z ewentualnym międzylądowaniem. W skrajnych przypadkach podróż samolotem może trwać nawet kilkanaście godzin. To mocno obciąża nasz organizm, szczególnie jeśli nie mamy możliwości komfortowo położyć się spać.

To jednak nie oznacza, że podróżowanie samochodem w podobnym czasie będzie wygodniejsze. Prawdopodobnie nie, choć tutaj możemy zarezerwować na trasie wygodne noclegi, w których zatrzymamy się na krótką drzemkę i odpoczynek.

Jak chwilowo zredukować zmęczenie? Praktyczne porady dla podróżujących

Często zdarza się, że podczas podróży nagle odczuwamy kryzys i mamy nagły spadek energii. W takich sytuacjach możemy skorzystać z kilku sprawdzonych metod, które oczywiście przyniosą tylko chwilową ulgę:

  • przecieramy twarz i oczy nawilżaną ściereczką,
  • pijemy napoje energetyczne – z tym warto jednak uważać i potraktować to jako ostateczność np. podczas podróży samochodem,
  • dbamy o higienę osobistą – częste kąpiele podczas podróży przekładają się na nasze lepsze samopoczucie.

Zawsze wtedy, kiedy czujemy, że zmęczenie bierze górę, powinniśmy za wszelką cenę udać się na odpoczynek. To szczególnie ważne podczas jazdy samochodem, gdyż prowadzenie pojazdów w stanie nadmiernego zmęczenia to realne zagrożenie i zwiększone ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*