Półwysep Helski jest miejscem idealnym dla miłośników historii, a przede wszystkim dla tych, którzy interesują się II wojną światową. Natrafić mogą oni tu na świetnie zachowane elementy polskich umocnień artyleryjskich. Opiekę nad nimi sprawuje Muzeum Obrony Wybrzeża Hel, które dba, aby te zabytkowe obiekty nie zostały zapomniane.
Na Mierzei Helskiej istniał od 1936 roku Rejon Umocniomy Hel (RUH), w skład którego wchodziły jedne z największych baterii na świecie. Część z nich przetrwała do dzisiaj i stały się sporą atrakcją turystyczną. Także na dzieciach, a szczególnie na małych chłopcach, te ogromne działa mogą wywrzeć wielkie wrażenie. Warto przypomnieć, że po ataku Hitlera na Polskę we wrześniu 1939 roku Hel był jednym z najdłużej broniących się punktów, przetrwał aż 32 dni i poddał się dopiero 2 października.
Siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu są dwa obiekty – wieża kierowania ogniem oraz jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein (największa pod względem kalibru bateria nadbrzeżna na świecie). Na wystawach w muzeum można obejrzeć sprzęt wojskowy, broń, wiele modeli i makiet, poznać historię budowy Rejonu Umocnionego Hel i obrony w 1939 roku, a także dowiedzieć się czegoś o ważnych dla Polski postaciach.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.
Dodatkową atrakcją jest tu możliwość korzystania w sezonie letnim ze strzelnicy oraz przejażdżki zbudowaną na potrzeby wojska kolejką wąskotorową.
Godziny otwarcia Muzeum Obrony Wybrzeża Hel:
1 września – 10 października – 10:00 – 16:00
1 kwietnia – 30 kwietnia – 11:00 – 16:00
1 maja – 30 czerwca – 10:00 – 18:00
1 lipca – 31 sierpnia – 10:00 – 19:00
11 października – 31 marca – możliwość otwarcia tylko dla grup powyżej 15 osób, tel. kontaktowy 697 88 85 83
Ceny biletów Muzeum Obrony Wybrzeża Hel:
Stanowisko artyleryjskie B2
bilet normalny – 8 PLN
bilet ulgowy – 5 PLN
bilet rodzinny (2 rodziców + 3 dzieci) – 20 PLN
Wieża kierowania ogniem (czynna od 1 maja)
bilet normalny – 3 PLN
bilet ulgowy – 2 PLN
Stanowisko Baterii Laskowskiego
normalny – 3 PLN
ulgowy – 2 PLN
Do kupna biletów ulgowych uprawnieni są: uczniowie, studenci, emeryci
i renciści.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym, kombatantów, przewodników i pracowników muzeów wstęp wolny
Jeśli jesteście poszukiwaczami śladów historii i znacie jakieś inne ciekawe miejsca, które wartoby odwiedzić, prosimy, napiszcie nam o tym!