Interaktywne wystawy, ponad 1000 zdjęć i filmów, symulatory i gry komputerowe – to nie opis instytutu badań kosmicznych, a jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. To miejsce przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy choć przez chwilę chcą poczuć się prawdziwym wilkiem morskim.
Placówka została otwarta w kwietniu 2012 roku, jako jeden z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego. Znajduje się tuż obok słynnego gdańskiego Żurawia, przy samym nabrzeżu Motławy na Starym Mieście, trudno więc o miejsce silniej związane z morzem. Wzrok przykuwa już architektura ośrodka, świetnie wpasowuje się w historyczny charakter tego miejsca, a przeszklone ściany zapraszają do zwiedzania.
Największą atrakcją jest tu wystawa „Ludzie – statki – porty”, której centralny punkt stanowi wielki basen z modelami statków, którymi można zdalnie sterować i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy kapitan. Natomiast ładując różne towary za pomocą wózka widłowego można dowiedzieć się, jak wygląda praca w porcie. Warto też przenieść się w świat wirtualny – odbyć podróż podwodną batyskafem lub uratować rozbitków.
Ale czym byłaby kultura morska bez łodzi? Na wystawie „Łodzie ludów świata” odnajdziemy eksponaty z najdalszych zakątków planety, m.in. z Kenii, Tanzanii, Panamy czy Wietnamu. Każda z nich ma swoją historię, tradycję i spełniała funkcje zależne od warunków geograficznych, w jakich powstała. Wszystkiego na ten temat dowiemy się w specjalnych kioskach multimedialnych.
W ośrodku powstają też wystawy czasowe, obecnie można oglądać „21.Dekalog Solidarności”, przedstawiającą i upamiętniającą 21 postulatów Solidarności, które spisane zostały przez stoczniowców na dwóch fragmentach sklejki w czasie strajków sierpniowych w 1980 roku. Te tablice postanowiono wpisać na listę UNESCO „Pamięć Świata”.
Na samej górze stworzono salę konferencyjną na 100 osób, działa tam też restauracja z tarasem, z którego roztacza się widok na Wyspę Spichrzów oraz statek s.s. „Sołdek”. W ośrodku organizuje się lekcje muzealne, warsztaty, urodziny, jest nawet specjalny program dla rodzin.
Godziny otwarcia Ośrodek Kultury Morskiej Gdańsk
wtorek – piątek 10.00-16.00
sobota – niedziela 10.00-18.00
Ceny biletów Ośrodek Kultury Morskiej Gdańsk
Interaktywna wystawa „Ludzie, statki, porty”
normalny – 8 zł
ulgowy – 5 zł
bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe + do 3 dzieci) – 20 zł
Wystawa „Łodzie ludów świata” oraz wystawa czasowa
normalny – 6 zł
ulgowy – 4 zł
bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
Prom „Motława”:
W jedną stronę – 1,50 zł
W obie strony – 3 zł
Bilety na wystawę interaktywną sprzedawane są na określoną godzinę. Maksymalna ilość: 55 osób/godzinę.
Bilety do Ośrodka Kultury Morskiej są sprzedawane do 60 minut przed zamknięciem muzeum.