Południowa Norwegia – co warto zobaczyć?

Wcale nie trzeba jechać na Lofoty, by podziwiać piękne norweskie krajobrazy. Wspaniałe atrakcje zapewnia również południowy kraniec Norwegii, gdzie znajdziemy między innymi fiordy, kościoły klepkowe, muzea i parki rozrywki. Jeśli wybierasz się na południe Kraju Fiordów, sprawdź, co warto wpisać na listę podróży!

Fiordy południowej Norwegii

Za najpiękniejszy południowy fiord uznawany jest Lysefjorden o długości 42 kilometrów, który leży w gminie Forsand. Skaliste klify w niektórych miejscach przekraczają 1000 metrów, a największymi atrakcjami tej lokalizacji są płaski klif Preikestolen oraz wierzchołek Kjerag. Na południu Norwegii znajduje się też najdłuższy fiord w kraju Sognefjorden. Jest to zarazem drugi pod względem długości fiord na świecie, tuż po grenlandzkim Kangertittivaq. Sognefjorden leży w okręgu Sogn og Fjordane – zaczyna się ok. 72 km na północ od Bergen i rozciąga aż do wsi Skjolden. Jego najgłębszy punkt leży 1308 metrów poniżej poziomu morza. Drugim najdłuższym fiordem norweskim jest Hardangerfjord, leżący w okręgu Vestland, niedaleko Bergen. Słynie z kilku pięknych wodospadów, w tym z najpopularniejszego w kraju wodospadu Vøringsfossen. W południowej Norwegii, w pobliżu malowniczego Ålesund, znajdziemy też Geirangerfjorden, który w 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Również ten fiord słynie z wodospadów, a najbardziej znanym jest wodospad Siedmiu Sióstr.

Kościoły klepkowe na południu Norwegii

Charakterystyczne dla Norwegii drewniane kościoły klepkowe były budowane od X do XIII wieku. W przeszłości w całym kraju znajdowało się co najmniej 750 takich obiektów, lecz do dziś przetrwało zaledwie 28 kościołów. Większość z nich znajdziemy w południowej Norwegii – żaden kościół klepkowy nie zachował się na północ od Trondheim. Za modelowy i najlepiej zachowany kościół klepkowy w kraju uznawany jest kościół w Borgund, w gminie Lærdal, w okręgu Sogn og Fjordane. Niedaleko tej lokalizacji znajdziemy najmniejszy kościół klepkowy w kraju, czyli Undredal, który ma tylko 40 miejsc, ale do dziś odbywają się w nim msze. Największym tego typu obiektem jest natomiast kościół w Heddal, który znajduje się około 70 kilometrów na zachód od Drammen. Ciekawostką jest, że norweski kościół klepkowy znajdziemy również w… Polsce. Mowa oczywiście o słynnej Świątyni Wang, która w 1842 roku została przeniesiona do Karpacza z norweskiego Vang.

Muzea na południu Norwegii

Najlepsze norweskie muzea znajdziemy oczywiście w Oslo, gdzie mieści się ponad 50 tego typu obiektów. Podczas pobytu w stolicy warto odwiedzić Munchmuseet, czyli nowoczesny obiekt w całości poświęcony twórczości Edvarda Muncha, autora obrazu Krzyk. Szczególnie bogaty w muzea jest półwysep Bygdøy, gdzie leży m.in. słynne Muzeum Kon-Tiki, w którym można zobaczyć tratwę Thora Heyerdahla i inne artefakty z jego podróży. Inne atrakcje Bygdøy obejmują Muzeum Łodzi Wikingów (tymczasowo zamknięte), Muzeum Statku Polarnego Fram, Muzeum Ludowe czy Muzeum Morskie. Jeśli planujesz zwiedzanie kilku muzeów w Oslo, rozważ zakup karty Oslo Pass, która pozwala zaoszczędzić na biletach wstępu i transporcie publicznym. Poza Oslo warto też zawitać do Kristiansand, gdzie znajdują się m.in. Muzeum Historii Naturalnej i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Agder, Kristiansand Kanonmuseum, Muzeum Sztuki Południowej Norwegii i Muzeum Vest-Agder. W Kristiansand mieści się także Arkivet – dawna siedziba Gestapo, a obecnie Centrum Pokoju i Praw Człowieka.

Południowa Norwegia – ogrody zoologiczne i parki rozrywki

Na południu Kraju Fiordów znajdziemy też sporo atrakcji dla całych rodzin. Jedną z nich jest Dyreparken w Kristiansand – połączenie ogrodu zoologicznego z parkiem rozrywki. Na terenie obiektu mieszka ponad 100 gatunków zwierząt, w tym czerwone pandy, wielbłądy, zebry i żyrafy. Dyreparken to także park rozrywki i park wodny, dlatego w jednym miejscu można znaleźć aż 3 atrakcje. Miłośnikom stworzeń morskich polecamy natomiast Akwarium w Bergen, gdzie oprócz wielu gatunków ryb można zobaczyć żółwie, krokodyle, pingwiny i wydry. Ciekawe atrakcje oferuje również miasto Lillehammer, gdzie znajdziemy parki rozrywki Hunderfossen Eventyrpark i Lilleputthammer. Jeśli natomiast szukasz parku wodnego w południowej Norwegii, najlepszym wyborem będzie Bø Sommarland w Bø i Telemark, który jest podzielony na cztery różne części.

Jak dojechać autem do Norwegii?

Jeśli chcesz podróżować do południowej Norwegii samochodem lub kamperem, wybierz drogę morską. Rejsy wycieczkowe do Skandynawii oferuje Unity Line – polski operator promowy, który organizuje przewozy ze Świnoujścia do Ystad lub Trelleborga. By dotrzeć do granicy z Norwegią, ze szwedzkiego portu trzeba pojechać na północ – w kierunku Göteborga. Po drodze możesz też zwiedzić kilka szwedzkich miast, takich jak Ystad, Malmö, Helsingborg, Halmstad, Göteborg czy Fjällbacka. Jeśli wolisz podróżować z grupą, sprawdź aktualne wycieczki do Skandynawii organizowane przez Unity Line.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*