Słoneczne kąpiele to typowa letnia przyjemność, której czasami oddajemy się bez umiaru. Niestety brak ostrożności podczas opalania może przysporzyć nam problemów. Uczulenie na słońce czy inaczej alergia na słońce to najczęściej wypowiadany zwrot w nadmorskich aptekach i nie zawsze po kilkugodzinnym plażowaniu. Prawda jest jednak taka, iż każdy z nas ma różną wrażliwość na słońce – niektórym wystarczy kilkanaście minut, żeby pojawiły się uczuleniowe objawy, inni mogą opalać się bez obaw o alergię na słońce.
Fotodermatozy- to fachowa nazwa choroby. Tak naprawdę jest to cała gama różnych chorób, mających jednak wspólną przyczynę: nadwrażliwość na światło słoneczne. Najczęściej spotykamy się z problemami wynikającymi z promieniowania ultrafioletowego, choć równie dobrze objawy alergii może wywołać ultrafiolet albo nawet światło widzialne. Fotodermatozy nie są jednolitą grupą. Dzieli się je najczęściej ze względu na to, co wyzwala reakcję alergiczną:
fotodermatozy idiomatyczne – samoistne, jedynym czynnikiem wywołującym objawy jest światło słoneczne; fotodermatozy egzogenne – objawy wywołuje światło słoneczne, jeśli użyte zostały wcześniej któreś z substancji fitotoksycznych (np. niektóre leki);
fotodermatozy endogenne – ich źródłem jest choroba organizmu, która w przypadku kontaktu z promieniowaniem słonecznym wywołuje reakcję; schorzenia mogące ulec zaostrzeniu w kontakcie ze światłem słonecznym – choroby nie mające bezpośredniego związku ze słońcem, ale ulegające zwykle zaostrzeniu po wystawieniu na nie osoby chorej.
Niektóre leki zawierają związki chemiczne uwrażliwiające naszą skórę na działanie promieni słonecznych – w efekcie pojawia się uczulenie na słońce mimo, że tak naprawdę takiej alergii nie mamy. Problem polega jednak na tym, że czasami, w przypadku reakcji fotoalergicznych, nasz system immunologiczny może „zapamiętać” alergeny – i reagować na słońce podobnie nawet wówczas, gdy przestaniemy już przyjmować dany lek. Leki, które mogą wywołać taką reakcję, to na przykład: środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zawierające naproxen, kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen; leki stosowane w chorobach przewlekłych – nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm, środki moczopędne.
Oczywiście to, że lek może wywołać reakcję fotoalergiczną bądź fototoksyczną w kontakcie ze słońcem nie znaczy jeszcze, że na pewno ją wywoła. Warto jednak w przypadku przyjmowania leków zapytać lekarza, czy możemy przebywać w nasłonecznionych miejscach – łatwiej w końcu zapobiegać, niż później leczyć.Podobne działanie mogą mieć niektóre kosmetyki czy nawet zioła. Wśród tych ostatnich najczęściej reakcję alergiczną wywołuje dziurawiec, zarówno w postaci olejków czy herbatek, jak i tabletek.
Żeby ograniczyć szanse pojawienia się uczulenia na słońce powinniście na początek:
– na kilka dni przed plażowaniem postaraj się zrezygnować z kremów zawierających witaminy A i C oraz kwasy owocowe, które pod wpływem słońca mogą wywołać alergie lub poważniejsze podrażnienia skóry.
– przed wyjściem na słońce nie jedz selera i pietruszki oraz nie pij naparów z melisy i dziurawca. Wszystkie te produkty zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, co wiąże się z ryzykiem poparzeń i przebarwień-
– używać kremów z filtami UV – co bardziej wrażliwsi – mocniejsze filtry
Uczulenie na słońce – jak walczyć z objawami?
Latem ciężko jest uniknąć światła słonecznego, jednak w większości wypadków to najlepszy i najszybszy sposób na złagodzenie objawów alergii. Jeśli obawiamy się, że jesteśmy uczuleni na promienie słoneczne, bądź wystąpi reakcja podczas przyjmowania leków czy po zastosowaniu jakiegoś kosmetyku, należy poradzić się swojego lekarza rodzinnego. W niektórych przypadkach dostaniemy skierowanie do dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia zależny od tego, jaki rodzaj alergii wystąpił. Jednak przede wszystkim zalecamy zdrowy rozsądek i zapoznanie się z zasadami bezpiecznego opalania na słońcu.
A czy Wy też dostaliście objawy alergiczne na słońce? Mamy nadzieję, że poradziliście sobie z uczuleniem…zapraszamy do pozostawienia komentarza
Sprawdź koniecznie: Bezpieczne opalanie na słońcu