Uniwersalność rowerów turystycznych

 Rower turystyczny – czy faktycznie można nazwać go rowerem uniwersalnym? Rowery turystyczne i trekkingowe są uznawane za jedne z najbardziej uniwersalnych pośród wszystkich konstrukcji jednośladów dostępnych obecnie na rynku. O czym warto jednak pamiętać wybierając rower turystyczny i na jakie parametry zwrócić uwagę, aby jazda była najwygodniejsza?

 

Rowery turystyczne i trekkingowe są uznawane za jedne z najbardziej uniwersalnych pośród wszystkich konstrukcji jednośladów dostępnych obecnie na rynku. Ich prosta budowa, możliwość wyposażenia w różnego rodzaju akcesoria, a także duża różnorodność wielkości kół i ramy sprawia, że na rowerze trekkingowym czujesz się wygodnie podczas jazdy po mieście, ale i na dłuższych trasach. O czym warto jednak pamiętać wybierając rower turystyczny i na jakie parametry zwrócić uwagę, aby jazda była najwygodniejsza?

Rower turystyczny – czy faktycznie można nazwać go rowerem uniwersalnym?

Po okresie, w którym rowery górskie były podstawowym, uniwersalnym modelem jednośladów kupowanym przez każdego, kto nie chciał jeździć na rowerze szosowym nastał czas, w którym „górale” mocno się wyspecjalizowały, a ich miejsce zajęły rowery turystyczne i trekkingowe. Ich geometria często przypomina tą, którą utożsamiamy z klasycznym rowerem górskim sprzed kilkunastu lat – prosta lub lekko obniżona rama, koła w przedziale 27,5”-29” (z modelami 26” dostępnymi najczęściej dla kobiet i w rowerach młodzieżowych), prosta kierownica, wysoko ustawione, regulowane siodełko pozwalające zająć bardziej wyprostowaną lub pochyloną pozycję w zależności od trasy oraz akcesoria dodatkowe. Widok błotników, pełnego oświetlenia i bagażnika w rowerze turystycznym nikogo nie dziwi. Tutaj akcesoria nie są traktowane jako zbędne obciążenie konstrukcji, ale jako praktyczny dodatek szczególnie istotny na długich trasach wycieczkowych.

Czy rowery turystyczne są modelami uniwersalnymi? I tak, i nie – wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy od jednośladu. Jeśli ma być to rower do szybkiej jazdy po szosie, zdecydowanie lepszą inwestycją będzie tradycyjna kolarzówka. Rower na tereny górskie? Modele MTB zapewniają znacznie szerszy wybór i są znacznie lepiej amortyzowane, co przy trudnym terenie jest nieodłącznym elementem geometrii roweru. Na wszystkie trasy pomiędzy, tj. na rekreacyjne wycieczki w teren, długie przejażdżki po zróżnicowanym terenie, codzienną jazdę po mieście, rodzinne wypady nad jezioro czy do lasu oraz ogólną jazdę turystyczną, rowery trekkingowe to zdecydowanie kategoria, którą warto się zainteresować.

Czego oczekiwać od rowerów turystycznych?

Ogromną zaletą rowerów turystycznych i trekkingowych jest ich szeroki wybór. Na stworzenie uniwersalnych modeli decydują się zarówno duże i rozpoznawalne marki, jak i bardziej niszowi producenci, dlatego zawsze jest tu w czym wybierać. W ofercie Bikester.pl znajdziesz cały szereg ciekawych, uniwersalnych rowerów turystycznych idealnych na niemalże każde warunki jazdy w terenie. Przy wyborze konkretnego modelu warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Geometria

Rower turystyczny charakteryzuje się prostą ramą z górną poprzeczką ułożoną prawie równolegle do podłoża (w modelach męskich) lub nieco obniżoną, dla łatwiejszego wsiadania (także w modelach damskich). Dość wygodna odległość pomiędzy kierownicą a siodełkiem sprawia, że podczas jazdy możemy zająć bardziej sportową pozycję do zjazdów, ale i usiąść z bardziej wyprostowanym kręgosłupem przy dłuższej, rekreacyjnej trasie. Rower turystyczny nie jest klasycznym rowerem miejskim, ale jego konstrukcja nie męczy też na długich odcinkach drogi.

Rozmiar ramy i kół

W tej kwestii spotkamy na rynku dużą rozbieżność – producenci oferują rowery z mniejszym kołem 26”, w dalszym ciągu uznawanym za dość uniwersalny rozmiar dla kobiet, jak i kołami 27,5” idealnymi na dłuższe trasy ze względu na najlepszy stosunek prędkości do przyczepności gwarantowanej przez większe pole kontaktu opony z podłożem. Rowery turystyczne zachowują dość dobrą zwrotność, jednocześnie nie zachowując się źle na nieco trudniejszym, luźnym podłożu. Nie nadają się do zjazdów wysokogórskich, ale na szlakach rowerowych poradzą sobie znakomicie. Przy wyborze warto zwrócić też uwagę na rozmiar ramy – kierując się tabelą rozmiarów producenta łatwiej dobierzesz rower dopasowany do rozmiarów swojego ciała i unikniesz poczucia, że jego konstrukcja jest zdecydowanie zbyt wielka, a dosięganie do kierownicy wymaga mocnego wychylenia się do przodu.

Wyposażenie dodatkowe

 

Akcesoria takie jak błotniki, bagażnik i oświetlenie to zdecydowanie cecha charakterystyczna rowerów turystycznych. W większości dostępnych na rynku modeli możliwe jest wymienianie akcesoriów dodatkowych w zależności od preferencji i potrzeb użytkownika, a także dodatkowe doposażenie roweru. Wśród dostępnych dodatków pojawiają się uchwyty na bidon, wszelkiego rodzaju torby podsiodłowe, podramowe i bagażnikowe, a także dodatkowe sakwy, stópki, błotniki czy oświetlenie zasilane na baterię lub dynamo.

Materiał Partnera

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*